معجزات و کرامات

امام رضا و طی الارض و آشنایی به همه زبانها

محمد بن حسƠهمه آنها را جمع کرد و جایگاهی برای حضرت رضا علیه السلام آماده شد . حضرت نشستند و فرمودند : “ سلام علیکم “ آن جماعت پرسیدند : “ شما کیستید ؟ “ حضرت فرمود : “ من علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابیطالب و فرزند رسول خدا هستم “ . امروز صبح ، نمازم را با والی مدینه خوانده ام و سپس والی مدینه نامه یکی از دوستانش را برای من خواند و با من در بسیاری
از امور مشورت کرد . من راهنماییهایی برای او داشتم و وعده داده ام که همین امروز بعد از عصر نزد او بازگردم و این کار را هم خواهم کرد . « ولاحول ولاقوه الابالله »
آن جماعت که همه حیرت زده شده بودند گفتند : یابن رسول الله ! ما دیگر دلیلی برای امامت شما نمیخواهیم . زیرا آمدن از مدینه به بصره و بازگشتن در همان روز به مدینه به هیچ وجه برای یک شخص عادی ، مقدور نیست . مگر از طریق “ طی الارض “
حضرت فرمود : “ من آمده ام تا هر چه میخواهید بپرسید “ ابتدا عمرو بن هدّاب گفت : این محمد بن نفس چیزهایی از شما میگوید که قلب نمی پذیرد . او میگوید : شما تمام زبانها و لغات را میدانید !
حضرت فرمود : بله ، راست میگوید . عمر بن هداب گفت : “ حالا شما را آزمایش میکنیم “ . رفتند و افرادی که به رومی و هندی و فارسی و ترکی سخن میگفتند ، حاضر کردند و حضرت با تمام آنها به لغت خودشان صحبت کرد و پرسشهای آنان را جواب فرمود . حاضرین همه تعجّب کردند و متحیّر شدند .
آنها اقرار کردند که آن حضرت از خود آنها به زبانشان فصیح تر و رساتر سخن می گوید .
بحارالانوار ، ج ۴۹ ، ص ۷۳ ، ح ۱ . از الخرائج و الجرائح/ ۲۰۴ تا ۲۰۶
برگرفته از کتاب دانستنی های امام رضا علیه السلام دانستنی های رضوی۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *