احادیث و سخنان, سیره عملی و رفتاری

احتجاج حضرت رضا با یحیی بن ضحاک سمرقندی

۱۲ – محمد بن یحیی صولی گوید از حضرت رضا علیه السلام خبری نقل شده که از نظر الفاظ با یکدیگر اختلاف دارند، و من در این مورد روایت درستی هم ندیدم که آن را مطابقت دهم و لیکن همین حدیث را به این طریقه که اکنون در دست دارم نقل میکنم. و آن این است؟ مامون دوست داشت امام رضا را در مجالس بحث و مذاکره شکست دهد اگر چه در ظاهر خلاف این را عمل میکرد.
یکی از روزها فقهاء و اهل کلام را جمع کرده بود که با حضرت رضا در موضوع امامت گفتگو کنند در هنگامی که امام در مجلس حاضر شد و گفتگو آغاز شد حضرت رضا علیه السلام فرمود یکی را از میان خود انتخاب کنید با من بحث و گفتگو کند.
آنان یحیی بن ضحاک سمرقندی را که در خراسان مانند او نبود برگزیدند تا با آن جناب گفتگو کند.
حضرت رضا علیه السلام فرمود ای یحیی آنچه در نظر داری بپرس.
گفت: در موضوع امامت گفتگو میکنیم، یحیی گفت چگونه برای کسی که مردم او را برای امامت قبول نکردند تو او را امام میدانی و کسی که از طرف مردم به عنوان امامت برگزیده شد ترک کردی؟
امام علیه السلام فرمود: ای یحیی خلیفه اول گفت «ولیتکم و لست بخیرکم» و خلیفه دوم هم گفت بیعت ابوبکر به طور ناگهانی و بدون مقدمه انجام گرفت و اگر کسی خواست مانند او از مردم بیعت بگیرد او را بکشید.
اگر ابوبکر راست گفت و او لیاقت نداشت خلیفه مسلمانان باشد، و بیعت او
[صفحه ۶۵۳]
به طور «فلته» انجام پذیرفت پس چرا بار دیگر خلافت را به دیگری واگذار کرد و اگر دروغ گفت دروغگو شایسته خلافت نیست.
بار دیگر در منبر گفت: شیطان بر من مسلط است که مرا فریب میدهد، هر گاه راه خطا رفتم مرا هدایت کنید، پس این دو نفر چه راست گفته باشند و چه دروغ شایسته امامت و خلافت نخواهند بود، یحیی بن ضحاک نتوانست پاسخ آن حضرت را بدهد.
[صفحه ۶۵۴]
از کتاب طهارت
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *