حرم و بارگاه

مقبره علی شاه افشار در مشهد

علی شاه افشار در زمان حیات خویش مقبره با شکوهی در شمال حرم (مجاور قبرستان قتلگاه) برای خود و بستگانش ساخته، که بعداً تخریب شده است. وی در واپسین ماههای زندگی به تاریخ ماه رمضان سال ۱۱۶۱ قمری وقف نامه ای نوشته و موقوفات کرامندی را از مزارع و مستغلات شهر مشهد به مصارف مقبره خود اختصاص داده است. در وقف نامه مزبور، بنای قبر به صورت زیر معرفی شده است:
«مقبره فردوس اساس … جهت مضجع خود … و نواب علیّه عالیه خورشید احتجاب … زینت سلطان بیگم ملقب به گوهر تاج بیگم … واقع در سر مزار میر …»، که غرض از مزار میر ظاهراً مقبره سید فخرالدین از اعقاب امام سجاد علیه السلام و مشهور به قبر سبز در مجاور قتلگاه می باشد. وی رقبات مهمی چون مزرعه امین آباد (۵۴) و مزرعه گَونَدوک علیا در شهر مشهد و هفده مزرعه و رقبه دیگر از جمله ارداک و میان جوین و خادر را «بر مصارف مقبره رفیعه» مزبور و «رونق
و انتظام» آن وقف کرده است؛ که خدمه آن عبارت بوده اند از دوازده حافظ قرآن، دو موذن، یک چراغچی، ده سقا، دو خادم، یک مستغل چی. با این شرط که چنانچه وجهی از در آمد موقوفات مزبور اضافه آید به مصلحت متولی و ناظر آن «ما بین ارباب استحقاق» تقسیم شود (۵۵).
پس از تخریب مقبره علی شاه و حیف و میل موقوفات آن، مقبره کوچکی برای وی در قبرستان قتلگاه ساخته شده است. با احداث فلکه حضرت و خیابان طبرسی (۱۳۰۸ ۱۳۱۲ خورشیدی) مقبره علی شاه در ابتدای خیابان طبرسی واقع شده و در سال ۱۳۱۴ تجدید بنا شده، که شامل ساختمانی آجری بوده است. این بنا هم هنگام توسعه حریم حرم در سالهای پس از انقلاب اسلامی تخریب شده، لذا خاندان وی جسد علی شاه را به گورستان عمومی بهشت رضا منتقل کرده و در یک مقبره خانوادگی دفن کرده اند.
اینک بخشی از موقوفات علی شاه احیا شده و از محل درآمد آن کارهای خیر فرهنگی دینی جالب توجهی در شهر مشهد انجام می شود.
برگرفته از کتاب دانستنی های امام رضا علیه السلام(دانستنی های رضوی۱)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *