فرزندان و نوادگان

فرزندان امام رضا علیه السلام

فرزندان امام رضا علیه السلام
کمال الدین محمد بن طلحه در مطالب السؤول گوید: آن حضرت شش فرزند داشت. پنج پسر و یک دختر. نام فرزندان وی چنین است: محمد قانع، حسن، جعفر، ابراهیم، حسن و عایشه‏.
عبد العزیز بن اخضر جنابذی در معالم العتره و ابن خشاب در موالید اهل البیت و ابو نعیم در حلیه الاولیا نظیر همین سخن را گفته‏اند. سبط بن جوزی در تذکره الخواص گوید: فرزندان آن حضرت عبارت بودند از: محمد (امام نهم) ابو جعفر ثانی، جعفر، ابو محمد حسن، ابراهیم و یک دختر. شیخ مفید در ارشاد می‏نویسد: امام رضا علیه السلام دنیا را بدرود گفت و سراغ نداریم که از وی فرزندی به جا مانده باشد جز همان پسرش که بعد از وی به امامت رسید. یعنی حضرت ابو جعفر محمد بن علی علیه السلام .
ابن شهر آشوب در مناقب می‏گوید: امام محمد بن علی علیه السلام تنها فرزند اوست. طبری در اعلام الوری نویسد: تنها فرزند رضا علیه السلام پسرش محمد بن علی جواد بود لا غیر. در کتاب العدد القویه آمده است که امام رضا علیه السلام دو پسر داشت که نام آنها محمد و موسی بود و جز این دو فرزندی نداشت. همچنین در قرب الاسناد نقل شده است که بزنطی به حضرت رضا علیه السلام عرض کرد: من از چند سال پیش درباره جانشین شما پرسش می‏کردم و شما هر بار پاسخ می‏دادید پس از من پسرم جانشین من خواهد شد. اما اینک خداوند به شما دو پسر عطا کرده است پس کدامیک از پسرانتان جانشین شمایند؟
مجلسی نیز در بحار الانوار در باب خوشخویی حدیثی از عیون اخبار الرضا علیه السلام نقل کرده که در سند آن نام فاطمه دختر رضا آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *