خاندان

دودمان پاک پیامبر

حضرت پیامبر اسلام (ص) بارها و بارها راجع به خاندانش سفارش فرمود ، و از جمله در ( حدیث ثقلین ) [۱]که از طرق خاصه و عامّه بما رسیده برای چندمین بار در آخرین روزهای زندگیش نقش آنان را بیان داشته و فرمود : ( من دو سپرده گرانبها را در میان شما می گذارم : کتاب خدا ، و خاندانم ، تا زمانی که به این دو باهم چنگ بزنید ، هیچگاه پس از من گمراه نخواهید شد ) [۲] .
او به فرمان خداوند متعال اجر رسالتش را از امت اسلامی خواست که نسبت به خاندانش اظهار محبّت کنند ، و به فرمان خداوند متعال مردم را آگاه ساخت و فرمود : ( این أجری که از شما خواسته ام برای خودتان می باشد ، به درستی که اجر من بر خداست ) [۳] .
و در حدیثی مشهور و متواتر فرمود : ( مثال خاندانم در میان امّتم ، مانند کشتی نوح است ، هرکس به آن کشتی پناه برد نجات مییابد ، و هرکس به آن پناه نبرد غرق گردیده و به هلاکت میرسد ) [۴] .
پیامبر اسلام به فرمان خداوند متعال دوازده جانشین برای خود تعیین نمود که هشتمین آنان حضرت علی بن موسی الرّضا (ع) است .
حضرت رضا (ع) مدت۲۴ سال در زمان پدرشان بوده ، و تا سن۴۹ سالگی یعنی به مدت۲۵ سال نیز بعد از پدرشان زیسته اند
، تاریخ پر نشیب و فرازی را بعد از پدر ، و حتی در زمان پدرشان به ثبت رسانده اند ، که فعلاً در این مختصر برّرسی فشرده از دوران امامتشان بیان میگردد .
پاورقی
[۱] ثقلین تثنیه ثقل به معنای بار سنگین است که عبارت باشد از قرآن و دودمان مقدس پیامبر اسلام (ص) و این حدیث را صدها راوی از اهل سنت نقل کرده اند ، که از جمله تنها مرحوم میرحامد حسین متوفای به سال ( ۱۳۰۶ه ) صاحب کتاب ارزشمند ( عبقات الانوار ) برای آن حدود دویست مدرک از علمای اهل سنت نقل می فرماید ، وآنگهی اکثر تفاسیر معتبر اهل سنت در ذیل تفسیر آیه شریفه ( قل لا اسألکم علیه أجراً الا المودّه فی القربی ) ( شوری آیه۲۳ ) نوشته اند که مقصود از ( قربی ) یعنی خویشاوندان و خاندان پیامبر ، و به روایتهای رسیده از آن بزرگوار همانا : حضرت علی (ع) ، حضرت فاطمه ( س ) و دو فرزندشان حسن و حسین علیهم السلام اند ، و برای توضیح بیشتر می توانید به تفاسیر معتبر عامه از جمله تفسیر کشّاف زمخشری ، و تفسیر کبیر رازی مراجعه کنید . ( مترجم )
[۲] انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی ابدا .
[۳] قل ما سألتکم من اجر فهو لکم ، ان اجری الاعلی الله و هو علی کل شی ء شهید ( سبأ : آیه ۴۷ ) .
[۴] انّ مثل اهل بیتی فی امتی کمثل سفینه نوح من رکبها نجی و من تخلّف
عنها غرق و هوی ، این حدیث شریف از شهرت عظیمی در میان محدثین برخوردار است ، که از جمله مرحوم سید هاشم بحرینی در کتاب ( غایهالمرام ) یازده سند از علمای عامه ، و سی و نه سند از علمای شیعه برای آن نقل کرده ، و همچنین نویسنده کتاب ( عبقات الانوار ) این حدیث را از طریق نود نفر از علمای اهل سنت نقل کرده است . ( مترجم
برگرفته از کتاب دانستنی های امام رضا علیه السلام دانستنی های رضوی۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *