از دیدگاه اندیشمندان و بزرگان

نظر جرجی زیدان در ولایتعهدی امام رضا

جرجی زیدان یکی از کسانی است که معتقد است ابتکار از فضل بن سهل بود, ولی همچنین معتقد است که فضل بن سهل شیعی بود و روی اعتقاد به حضرت رضا چنین کاری را کرد . ولی این حرف هم حرف صحیح و درستی نیست زیرا با تواریخ تطبیق نمی کند . اگر فضل بن سهل آنچنان صمیمی می بود و واقعا می خواست تشیع را بر تسنن پیروزی بدهد عکس العمل حضرت رضا در مقابل ولایتعهدی
این جور نبود که بود , و بلکه در روایات شیعه و در تواریخ شیعه زیاد آمده است که حضرت رضا با فضل بن سهل سخت مخالف بود و بلکه بیشتر از آن که با مأمون مخالف بود با فضل بن سهل مخالف بود و فضل بن سهل را یک خطر به شمار می آورد و گاهی به مأمون هم می گفت که از این بترس, این و برادرش بسیار خطرناکند, و نیز دارد که فضل بن سهل نیز علیه حضرت رضا خیلی سعایت می کرد .
پس تا اینجا ما دو احتمال ذکر کردیم : یکی اینکه ابتکار از مأمون بود و مأمون صمیمیت داشت به خاطر آن نذر و عهدی که کرده بود, حال یا بعدها منحرف شد, که شیخ صدوق و دیگران این نظر را قبول کرده اند, و یا به صمیمیت خودش تا آخر باقی ماند, که بعضی از مستشرقین اینطور عقیده دارند . دوم اینکه اصلا ابتکار از مأمون نبود, ابتکار از فضل بن سهل بود, که برخی گفته اند فضل شیعی و صمیمی بود, و بعضی می گویند : نه, فضل سوء نیت خطرناکی داشت .
برگرفته از کتاب دانستنی های امام رضا علیه السلام دانستنی های رضوی۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *