از دیدگاه اندیشمندان و بزرگان

فقهای صحابه در خراسان عهد بنی امیه

در زمان صحابه پیامبر۹ فقه , برعلم دین و شناختن حلال و حرام و قدرت وتوانایی بر فتوا و قضای داوری اطلاق می شد و در زمان تابعان نیز همین معانی رادر برمی گرفت .
( ( ۴۴۳ ) ) صحابه ای که به منظور جنگ یا فرمانروایی به خراسان اعزام می شدند, نسبت به آیات احکام و سخنان رسول اکرم ۹ و روش آن حضرت و نیز درباره جنگهای خلفای راشدین و سیره آنان , آگاه بودند و راههای پیروزی و روش مدیریت را که بویژه از مشارکت در فتح بصره و کوفه به دست آورده بودند,خوب می دانستند و در بسیاری از مشکلات که هنگام فتح خراسان یا پس از آن برایشان به وجود آمد به فصل خصومت و رفع نزاع پرداختند, امور مالی از قبیل خراج و جزیه را نظم دادند و پایه های داد و ستد عرب با اهالی خراسان وارتباطات برخی از آنها را با برخی , بنا نهادند, چنان که در نوشته های مربوط به جنگ و صلحنامه هایی که
میان دو گروه نوشته شده , اطلاعات دقیقی راجع به این امور به چشم می خورد . ( ( ۴۴۴ ) ) شاید, حکم بن عمرو غفاری بصری مروزی , درگذشته به سال ۵۰ ( ( ۴۴۵ ) ) مشهورترین فقیه از صحابه ای باشد که در آغاز دولت اموی ولایت حکومت خراسان را, بر عهده داشت .
او در حکومت از کتاب و سنت پیروی می کرد و درقضا و داوری از آن دو خارج نمی شد و آیا هیچ دلیلی بر این مطلب روشنتر از این می شود که طلا و نقره غنایم جنگی را برای معاویه بن ابی سفیان نفرستاد ولشکریان اسلامی را از حقی که در آن داشتند, محروم نکرد ؟
ابن سعد روایت کرده است : ( ( ۴۴۶ ) ) زیادبن ابیه حکم بن عمرو را به خراسان فرستاد, آنها فتوحاتی انجام دادند و ثروتهای فراوانی به غنیمت گرفتند پس زیادبه حکم چنین نوشت : آگاه باش ! فرمانروای مؤمنان ( معاویه ) به من نوشته است که طلا و نقره ها را برای او بفرستم , بنابراین پولها را میان مردم تقسیم مکن .
حکم بن عمرو در پاسخ زیاد نوشت : درود بر تو, تو از نامه امیر, برای من نوشتی ,اما من , کتاب خدا را پیش از کتاب امیر, یافته ام , به خداسوگند اگر تمام آسمانها وزمین به روی بنده ای بسته و تاریک شوند و او تقوای الهی را پیشه کند, خداوند اورا نجات می دهد درود بر تو, آن گاه رو به مردم کرد و گفت : بشتابید غنایم خودتان را تقسیم
کنید .
برگرفته از کتاب دانستنی های امام رضا علیه السلام دانستنی های رضوی۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *