امامت و رهبری، حاکمان زمان

عکس العمل امام رضا در برابر دعوت مأمون

امام رضا ( علیه السلام ) برای این که به مأمون و کارگزاران او بفهماند که از مقاصد نهانی و نقشه های طرح شده آگاهی دارد ، ابتدا آن دعوت را نپذیرفت ، ولی اصرار و تأکیدهای فراوانی انجام گرفت تا
سرانجام ، منجرّ به حرکت امام از مدینه به طرف مَروْ ، مرکز خلافت اسلامی آن روز گردید .
امام ( علیه السلام ) طیّ مسافرتی به مکّه ، از طریق عراق ، عازم خراسان شد . از مکّه تا بصره ، قافله با تشریفاتی خاصّ به راه افتاد . هودج های مجلّلِ دستگاه خلافت و وسایل مفصّل و اعجاب انگیز دربار حکومت ، که خود آنها جزء نقشه های طرح شده بود ، همراهان امام را حمل می کرد .
این همراهان ، شامل والی مدینه و گروهی از رجال و اشراف آن روز بودند . امّا امام رضا ( علیه السلام ) هیچ کس از افراد خانواده را همراه نیاورد ، حتّی یگانه فرزند عزیز خود محمّد ، ملقّب به جواد را هم در مدینه گذاشت و خود به تنهایی ، راهی سفر به ایران شد . امام ( علیه السلام ) در طول راه حجاز تا بصره ، در هر شهری به مناسبتی ، با مردم مذاکراتی داشت . از بصره تا خرّمشهر از راه آب و از خرّمشهر به اهواز و سپس از راه اراک ، ری و نیشابور ، مسافرت ادامه یافت . سرانجام ، روز ۱۰ شوّال ۲۰۱ هجری قمری این قافله به مرو رسید .
حضرت رضا ( علیه السلام ) در مرکز خلافت اسلامی با دانشمندان مختلف آن زمان ، به ویژه رهبران مذاهب و ادیان غیر اسلامی ، مناظرات و مباحث علمی جالبی داشتهاند .
همه علمای مذاهب و صاحبان افکار و آرای مختلف ، به بزرگواری و احاطه علمی آن حضرت که در مواقع
لزوم هم با همان زبان و اصطلاحات خاصّ و حتّی از منابعِ دینیِ خود آنان صحبت می کرد اقرار و اعتراف کردهاند .
مجموعه مناظرات حضرت رضا ( علیه السلام ) با دانشمندان زرتشتی و مادّیگرایان و اسقف های بزرگ کاتولیک و علمای بزرگ یهود ، در کتاب پرارج و گرانبهای الإحتجاج ، تألیف ابی منصور احمد بن علی بن ابی طالب طبرسی ، از علمای قرن ششم هجری ، نقل گردیده است .
آنچه در همه این موارد چشمگیر بود این بود که تمام کسانی که با آن حضرت رو به رو میشدند و مباحثاتی انجام می دادند ، در برابر کمالات معنوی امام ( علیه السلام ) تسلیم میشدند و جز قبول حقّ و اقرار و اعتراف به مقام شامخ علمی امام ( علیه السلام ) و صحّت مطالبی که می فرمود ، چاره ای نداشتند . این مسأله خود موجب شهرت فوق العاده آن حضرت در زمینه احاطه کامل علمی و شایستگی همه جانبه از نظر رهبری می شد .
از درس ها و مطالب آموزنده حضرت رضا ( علیه السلام ) مطالبی توسّط دانشمندان بزرگوار اسلامی جمع آوری گردیده ، از جمله کتاب عیون اخبار الرّضا و نیز کتاب علل الشّرایع که در آن از حکمت و مصالحی که در مورد احکام و دستورهای علمی اسلام ، فوائد و آثار آنها از امام ( علیه السلام ) رسیده یاد شده است . این دو کتاب به وسیله مرحوم شیخ صدوق تألیف گردیده است .
کتابهای دیگری نیز مانند طبّ الرّضا یادگار آن حضرت است که هر یک در جای خود
، کمالات و بزرگواری آن امام عزیز را معرّفی می کند .
برگرفته از کتاب دانستنی های امام رضا علیه السلام دانستنی های رضوی۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *