احادیث و سخنان

گفتگوی امام رضا علیه السلام با جاثلیق

جاثلیق که از علمای دین مسیح ( علیه السلام ) بود با متکلمین اسلامی به گفتگو و مناظره می پرداخت و می گفت : ما و شما همگی متفق بر نبوت عیسی ( علیه السلام ) مسیح و زنده بودن آن حضرت در آسمان هستیم ولی در نبوت پیغمبر اسلام بین ما و شما اختلاف است و همگی متفق هستیم که از دنیا رفته است . پس چه دلیلی دارید که آن حضرت پیامبر بوده است ؟ متکلمین اسلامی متحیر ماندند . پس در محضر مقدس حضرت رضا ( علیه السلام ) و مأمون عباسی حاضر گردید و به حضرت عرض کرد ، نظر شما درباره عیسی ( علیه السلام ) و کتاب او چیست ؟ حضرت رضا ( علیه السلام ) فرمود : من اقرار به نبوت و کتاب عیسایی دارم که اقرار به نبوت پیغمبر اسلام ( صلی الله علیه وآله ) نموده و امت خویش را بشارت داده است و به عیسایی که اقرار به نبوت آن حضرت نکرده است کافر هستم .
سپس فرمود : ای نصرانی ما به عیسی ( علیه السلام ) که ایمان به محمد ( صلی الله علیه وآله ) داشت ایمان داریم ولی یک نقص داشت که نماز و روزه بسیار کم بجا می آورد .
جاثلیق گفت : به خدا قسم عیسی ( علیه السلام ) همواره صائم النهار و قائم اللیل بود .
حضرت رضا ( علیه السلام ) فرمود : برای چه
کسی به جا می آورد ؟
جاثلیق ساکت شد . ( زیرا آنها معتقد به خدایی عیسی ( علیه السلام ) بودند و اگر عیسی ( علیه السلام ) خدا بود برای چه کسی عبادت می کرد ؟ )
جاثلیق به حضرت عرض کرد : کسی که مرده را زنده کند و اکمه و ابرص ( کور مادرزاد و پیس ) را شفا دهد مستحق عبادت است . حضرت فرمود : یسع نیز همین کارها را می کرد . بر روی آب راه می رفت و اکمه و ابرص را شفا می داد و حزقیل نیز ۳۵ هزار نفر را پس از مرگ ۶۰ ساله زنده نمود و قومی از بنی اسرائیل خارج از بلاد خویش شدند از ترس طاعون و مرگ و خداوند آن را هلاک کرد ، و خداوند به پیامبری از پیامبرانش امر کرد که بر استخوانهای مرده آنها بعداز چندین سال بگذرد و آنها را صدا بزند و بگوید : به اذن خدا زنده شوید و آنها نیز زنده شدند . و قصه ابراهیم و پرندگان را در قرآن ذکر کرده است که : فصر هن الیک و داستان موسی ( علیه السلام ) را که واختار موسی ذکر نمود زیرا آنها می گفتند : لن نومن لک حتی نری الله جهره پس سوخته شدند و بعداز آن موسی آنها را زنده نمود و قریش نیز از حضرت رسول خدا ( صلی الله علیه وآله ) درخواست نمودند که آنها را زنده کند . سپس فرمود : تورات و انجیل و قرآن و زبور این مطلب را مطرح نموده اند و
اگر باید هرکسی را که مرده زنده می کند خدا دانست ، می بایست تمامی اینها را خدا پنداشت .
برگرفته از کتاب دانستنی های امام رضا علیه السلام دانستنی های رضوی۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *