احادیث و سخنان

احادیث فقهی امام رضا در خوردن و آشامیدن در سفر

متن حدیث
و اعلم یا أمیرالمؤمنین أنّ المسافر ینبغی له أن یحترز فی الحرّ أن یسافر و هو ممتلئ من الطعام أو خالی الجوف ، و لیکن علی حدّ الاعتدال ، و لیتناول من الأغذیه إذا أراد الحرکه الأغذیه البارده مثل القریص و الهلام و الخلّ و الزیت و ماء الحصرم و نحو ذلک من البوادر . و اعلم یا أمیرالمؤمنین أنّ السیر الشدید فی الحرّ ضارّ للأجسام الملهوسه إذا کانت خالیه من الطعام و هو نافع للأبدان الخصبه ، فأمّا إصلاح المیاه للمسافر و دفع الأذی عنها هو أن لایشرب المسافر من کلّ منزل یرده إلّا بعد أن یمزجه بماء المنزل الأوّل الّذی قبله أو بشراب واحد غیر مختلف فیشوبه بالمیاه علی اختلافها ، و الواجب أن یتزوّد المسافر من تربه بلده و طینه فکلّما دخل منزلاً طرح فی إنائه الّذی یکون فیه الماء شیئاً من الطین و یمات فیه فإنّه یرده إلی مائه المعتاد به بمخالطته الطین .
خوردن و آشامیدن در سفر بدان ای امیرالمؤمنین که مسافر وقتی معده اش پر و یا خالی است باید از مسافرت کردن در هوای گرم بپرهیزد ، و هرگاه قصد حرکت دارد غذا به اعتدال بخورد و از غذاهای سرد
مانند قریص۱ و هلام۲ و سرکه و زیتون و آبغوره و دیگر چیزهایی که طبیعت سر دارند ، تناول کند . بدان ای امیرالمؤمنین که تند رفتن در هوای گرم با معده خالی از غذا ، برای بدنهای لاغر زیانبار است و برای بدنهای چاق سودمند . درباره آب مناسب برای مسافر هم باید گفت : مسافر به هر منزلی که می رسد ابتدا آب آن جا را با آب منزل قبلی مخلوط کند و سپس بنوشد ، یا این که از یک آبِ یکدست مقداری با خود بردارد و به هر منزلی که می رسد از آن آب با آب منزل بیامیزد و آنگا ه بنوشد . لازم است که مسافر از خاک و گِل زادگاهش مقداری با خود بردارد و به هر منزلی که رسید کمی از آن گِل را در ظرف آب خود بریزد و در آب حل کند ، زیرا این عمل باعث می شود که آن آب خاصیت آبی را که به آن عادت داشته است به خود بگیرد .
منبع حدیث
۱- غذایی است که از گوشتهای لطیف مانند گوشت ماهی و جوجه با سرکه و ترشیجات تهیه می شود . ۲- غذایی است که از گوشت و پوست گوساله درست کنند ، یا شوربای سکباج سرد و بی چربی .
برگرفته از کتاب دانستنی های امام رضا علیه السلام دانستنی های رضوی۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *