احادیث و سخنان

احادیث امام رضا – میراث اولاد

۱- یونس بن عبدالرحمان گوید: از حضرت رضا علیه السلام پرسیدم قربانت گردم چگونه موضوع ارث در اولاد یک نفر متفاوت است، مثلا پسر از دختر زیاد میبرد، در صورتی که دختر از پسر ضعیفتر است.
امام رضا علیه السلام فرمود: خداوند متعال مردان را بر زنان فضیلت و برتری داده، و مقام آنها را یک درجه بالاتر برده است، و نیز برای اینکه زنان شوهر میکنند و شوهران خرج آنها را میدهند.
۲- احمد بن عامر طائی از حضرت رضا علیه السلام از پدرانش از علی علیه السلام روایت کرده که یک نفر از اهل شام از آن جناب پرسید چرا میراث را دو قسمت به پسر و یک قسمت به دختر میدهند.
فرمود هنگامی که آدم و حوا در بهشت بودند و از درخت ممنوعه گندم خوردند، حواء یک دانه گندم خودش خورد و دو دانه به آدم علیه السلام داد. از این جهت سهم مرد دو برابر سهم زن است.
۳- محمد بن سنان گوید: حضرت رضا علیه السلام در جواب مسائل من نوشت:
علت اینکه به زنان نصف ارث میدهند و به مردان دو برابر از این جهت است که زن هنگامی که شوهر کرد از شوهر خود نفقه میگیرد و لیکن مرد باید مخارج خانواده
[صفحه ۷۷۸]
خود را بدهد و برای همین جهت سهم مردان زیاد شده است.
علت دیگر اینکه زنان در تحت نفقه مردان هستند و بر مرد لازم است وسائل زندگانی زن را فراهم کند و مخارج و نفقه آن را بپردازد و بر زنان همچنین شرطی نیست و واجب النفقه ندارند از این رو خداوند متعال حق پسر را زیاد کرد، و در قرآن مجید هم فرمود:
«الرجال قوامون علی النساء بما فضل الله بعضهم علی بعض و بما انفقوا من اموالهم»
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *