احادیث و سخنان

احادیث امام رضا – شهادت مرد در مورد زن خود

۹- ابوخالد فارسی گوید: از حضرت رضا (ع) سوال شد چطور اگر مردی درباره زنش که از جاده عفاف منحرف شده و با مرد بیگانهای همبستر شده شهادت دهد شهادت او به جای چهار نفر پذیرفته میشود، و چرا دربارهی دیگران این گونه شهادت پذیرفته نیست، و اگر یک نفر غیر از زوج به تنهائی شهادت دهد آن را باید حد قذف بزنند، اگرچه آن فرد برادر و یا فرزند آن زن باشند.
امام رضا (ع) فرمود: حضرت صادق (ع) از این موضوع سوال شد، فرمود: مگر مشاهده نمیکنی که هرگاه مردی زن خود را به زنا متهم کرد به او میگویند: از کجا دانستی وی زانیه است؟
[صفحه ۷۶۳]
گوید: من با چشم خود دیدم که وی با مردی بیگانه همآغوش شده است، در این صورت شهادت او به جای چهار نفر پذیرفته میگردد، برای اینکه شوهر میتواند در هر حال بر زن خود وارد شود.
در صورتی که دیگران و حتی برادر و فرزند و پدر نمیتوانند هر وقت دلشان خواست و بدون اطلاع وارد اطاق زنی بشوند و یا در خلوت خانه ناگهان داخل شوند.
و لیکن شوهر زن چنین نیست، و او بدون اجازه و اطلاع هر وقت اراده کرد در خلوت خانه میتواند بر او وارد گردد، و از این جهت شهادت او به جای چهار نفر پذیرفته میشود چون میگوید به چشم خود خیانت زن را مشاهده کردم.
اگر همین شوهر بگوید: من مرد بیگانهای را با زن خود دیدم و لیکن با چشم خود ندیدم که با او مشغول منافی عفت باشد در این صورت او هم باید حد قاذف بخورد، و حد شرعی بر او اجراء گردد، مگر اینکه بینهای بیاورد و ادعای خود را ثابت کند.
و اگر مردی غیر از شوهر بگوید: من با چشم خود دیدم که مردی با زنی نزدیکی میکرد به او میگویند تو از کجا مشاهده کردی و چرا آنجا رفتی که این جریان را بنگری.
اینک چون در راهی رفتهای که نباید میرفتی باید تو را ادب کرد که دیگر به مردان مسلمان و زنان مسلمان تهمت نزنی و بدون جهت در جامعه اشاعه فحشاء نکنی و حدودی که خداوند برای امثال شما مقرر کرده است باید اجراء شود، تا دیگران
[صفحه ۷۶۴]
عبرت گرفته مردم را بدون جهت متهم نکنند و حیثیت افراد را پایمال ننمایند. و باید زوج که زن خود را متهم به زنا کرده و مدعی رویت شده است چهار بار سوگند بخورد، هر سوگند به جای یک شاهد.
[صفحه ۷۶۵]
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *