احادیث و سخنان

احادیث امام رضا – حد محارب و سارق

۱- عبیدالله بن اسحاق مدائنی گوید: از حضرت رضا علیه السلام پرسیده شد تفسیر آیه شریفه: «انما جزاء الذین یحاربون الله و رسوله و یسعون فی الارض فسادا ان یقتلوا او یصلبوا او ینفوا من الارض» چیست؟ و چه کاری باید مرتکب شود تا مستوجب این عقوبت شود.
حضرت رضا علیه السلام فرمود: هرگاه با خدا و رسولش جنگ کرد و در زمین تولید فساد و ناامنی کرد و لیکن مرتکب قتل نشد و مال کسی را هم نگرفت در این صورت از آن منطقه و شهر تبعید میگردد.
راوی گوید: عرض کردم چگونه تبعید میشود؟ فرمود: در آن شهری که مرتکب فساد شده به شهر دیگری تبعید میگردد و برای اهالی آن شهر نوشته میشود با او معامله و رفت و آمد نکنند، و اگر خواست تزویج کند به او زن هم ندهند.
تا مدت یک سال با وی چنین رفتار میشود، اگر از آن شهر بیرون شد و به شهر دیگر رفت برای آنها هم همینطور نوشته میشود، تا یک سالش به پایان رسد.
راوی گوید: گفتم: اگر از آن شهر خارج شد و به سرزمین مشرکین رفت و خواست در آنجا ساکن شود فرمود: اگر در زمین شرک جای گرفت با آنها جنگ میشود.
[صفحه ۷۵۰]
۲- محمد بن سنان گوید: حضرت رضا علیه السلام در پاسخ مسائل من نوشت:
علت اینکه خداوند متعال قتل نفس را حرام فرموده است، از این جهت است که اگر حرام نبود هرج و مرج در جامعه پیش میآمد و مردم از همدیگر تامین نداشتند و فساد شیرازه اجتماع را از هم پاره میکرد و نظم و امنیت از بین میرفت.
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *